Twórczość projektantów mebli, podobnie jak i innych przedmiotów, odznacza się pewnymi trendami, charakterystycznymi dla danego okresu. Nadajemy im miano „nowoczesnych”, a mając przeświadczenie, że postępujemy z duchem czasu, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele elementów czerpią one z projektów tworzonych na przestrzeni minionych lat. Współcześni twórcy wychwytują to, co najlepsze, jednocześnie nadając swoim meblom oryginalnego charakteru, dzięki czemu powstają designerskie, nowoczesne meble, otwierające nowy etap na rynku meblarskim.
Co wyróżnia nowoczesne meble w 2022 roku
Nowoczesność w roku 2022 cechuje się przede wszystkim wyrazistością, która nadaje charakteru nawet najbardziej tradycyjnym wnętrzom. Wśród wyróżniających się tendencji można dostrzec przede wszystkim ekskluzywne meble o zaokrąglonych, obłych kształtach, które są przyjemne dla oka i nadają wnętrzu subtelności, kreując miłą i przytulną atmosferę. Innym wyznacznikiem współczesnych trendów meblarskich są – inspirowane japońskim designem - bardzo komfortowe, nisko osadzone siedzenia sof, kanap i foteli.
Wśród tkanin dominują wyraziste tapicerki, które sprawiają, że pokryty nimi mebel przykuwa uwagę, stając się kluczowym elementem wystroju wnętrza. Synonimem współczesnej elegancji są tkaniny przyjemne w dotyku, takie jak welur czy naturalny len. Z kolei wśród wykorzystywanych do tworzenia mebli materiałów królują naturalne, kamienne blaty oraz wysokiej jakości drewno.
I ostatni, ale jakże istotny wyznacznik nowoczesnych mebli, a mianowicie ich modułowość. Meble modułowe pozwalają na swobodne dopasowanie ich zarówno do możliwości danego wnętrza, jak i potrzeb oraz oczekiwań właścicieli. Co więcej, umożliwiają wprowadzanie zmian, nadając salonowi całkowicie innego wyglądu, bez konieczności wymiany mebli na nowe.
Nowoczesne meble na przestrzeni lat
Choć współczesne meble wyróżniają się na tle tych, które wiodły prym w ubiegłych sezonach – widoczne jest to zwłaszcza w jakości i rodzaju użytych materiałów, precyzji wykończenia oraz subtelnych formach – to bez wątpienia czerpią także inspirację z projektów, które królowały na salonach już dziesiątki lat temu.
Pierwsze nowoczesne, modernistyczne meble pojawiły się w 1928 roku i były to sofy w budynkach projektowanych przez twórców nurtu – Le Corbusiera, Chrlotte Perriand i Pierre’a Jeanneret’a. Wówczas, drewno zastąpiły metalowe, chromowane konstrukcje, zrezygnowano też ze wszelkich elementów dekoracyjnych.
Lata międzywojenne to hołd dla minimalizmu. Najbardziej wpływowym projektantem tego okresu był Jean-Michel Frank, który tworzył meble określane mianem „skromnego luksusu”. Charakteryzowały się prostymi formami i naturalnymi bądź szczególnie wyrafinowanymi materiałami. Jednocześnie nadal unikano wszelkich zbędnych dekoracji.
Sławni projektanci swoich inspiracji często szukali badając sztukę, poznając architekturę oraz wnikliwie obserwując i odczytując zarówno potrzeby, jak i upodobania odbiorców. Należy wspomnieć tu o Gio Ponti, czy Marco Zanuso, od którego początek wzięły nowoczesne meble tapicerowane. Z kolei Hans Wegner to promotor łączenia nowoczesności z funkcjonalnością, jednak nadal mebli noszących znamię rzemiosła. Wśród klasyków stylu skandynawskiego należy wymienić także Finn Juhl’a, który na swoim koncie ma wiele słynnych projektów, będących inspiracją dla współczesnych twórców.
Vico Magistretti to jedna z najbardziej znaczących postaci w historii designu. Jego praca zawsze rozpoczynała się od stworzenia koncepcji, która wyrażała pewną ideę – tak powstała kultowa Maralunga, sofa z rozciągającym się do góry oparciem tworzącym zagłówek, o ponadczasowym pięknie i funkcjonalności. Równie dużą popularnością cieszy się kanapa Le Bambole, projektu Mario Bellini, która uznana została ikoną designu lat 70. Nie sposób nie wspomnieć także o kolekcji „kameleon”, bowiem sofa ta zbudowana jest z modułów, z których każdy może być używany oddzielnie i niezależnie od siebie.
Dostrzec możemy, że współczesne, nowoczesne meble włoskich twórców to połączenie najważniejszych elementów z projektów minionych epok, dzięki czemu wyróżniają się one doskonałym wyglądem i funkcjonalnością.
Jakie meble do nowoczesnego salonu?
Wiemy już, że tym, co wyróżnia nowoczesny salon, jest przede wszystkim minimalizm i prostota. Styl nowoczesny opiera się na geometrycznych bryłach, jednak nie brak w nim modernistycznych form - wszystko zaś łączy niepowtarzalny design, dbałość o każdy szczegół, wysoka jakość i funkcjonalizm. Co więc potrzebujemy, by stworzyć harmonijne wnętrze na miarę współczesnych czasów?
Sofa do salonu - miejsce Twojego relaksu
Sofa gra pierwsze skrzypce, dlatego musi wyróżniać się na tle pozostałych elementów wyposażenia. Wyjątkową estetyką i funkcjonalnością cechuje się sofa CLOSE TO ME marki Arketipo, projekt autorstwa Mauro Lipparini. Komfort i wysoka jakość są jej synonimem, zaś starannie dopracowane szczegóły i detale rzeźbiarskie dodatkowo podkreślają jej nowoczesny charakter.