ARKETIPO to firma związana z Florencją i jej okolicą, regionem który znany jest z pięknych krajobrazów, zabytków, wrodzonego poczucia stylu oraz najlepszych tradycji rzemieślniczych. Misją Arketipo jest „przekształcanie pomysłów w unikalne i oryginalne przedmioty”. Twórcy Arketipo sami nazywają siebie „rzemieślnikami doświadczeń”. Detale i ich perfekcyjne, ręczne wykonanie jest dla nich bardzo ważne.

Zamiłowanie do włoskiej tradycji meblarstwa i otwarcie na nowe technologie skutkuje produkcją mebli luksusowych w nowoczesnym kształcie nawiązujących do tradycyjnego rzemiosła. Marka zachęca współpracowników i pracowników do eksperymentowania wierząc, że „doświadczenia tworzą produkt”. Z marką współpracują znakomici projektanci: Gino Carollo, Mauro Lipparini, Giuseppe Vigano, Christophe Pillet oraz pracownie projektowe Nando, Manzooni e Tapinassi, Bartoli Design. Zanim ich projekty ujrzą światło dzienne, są starannie konsultowane z departamentem stylistycznym i technologicznym Arketipo, który bardzo dokładnie sprawdza, czy na pewno odpowiadają klimatowi i spełniają wszelkie kryteria florenckiej marki.

W 2011 roku Arketipo połączyło siły z wnętrzarskim potentatem Cattelan Italia, co znacznie wzmocniło pozycję marki na rynku włoskim i międzynarodowym. Cattelan Italia to producent przede wszystkim unikatowych projektów designerskich mebli: stołów, stolików, krzeseł i regałów. W połączeniu z luksusowymi sofami i fotelami Arketipo pozwoliło to stworzyć bardzo spójną stylistycznie propozycję kompleksowego wyposażenia domu. Swoja ofertę obie firmy kierują do wymagających klientów, świadomych aktualnych trendów i historycznych kontekstów, miłośników designu i piękna, którzy poszukują mebli innych niż wszystkie. Włoskie meble wypoczynkowe marki Arketipo to meble o niebanalnych formach, wysokiej jakości tkaninach i skórach naturalnych.